$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Arslancık’taki okul, bu yıl açılamadı !

Arslancık’taki okul, bu yıl açılamadı !
  • 06.11.2018
  • 2.130 kez okundu

Tirebolu’nun en büyük köylerinden biri olan Arslancık Köyündeki tarihi ilk ve ortaokul, yeni eğitim-öğretim yılında öğrenci yetersizliği yüzünden eğitime açılamadı. Milli Eğitimin aldığı bu karar, Arslancık Köyünde büyük üzüntüye yol açarken; yetkililer, Arslancık’taki okulun müfettiş incelemesi sonucu Valilik onayıyla kapatıldığını belirterek, söz konusu okuldaki öğrenci mevcudunun mevzuat gereği yetersiz olduğunu bildirdiler.
Köylerindeki tarihi okulun eğitim-öğreti-me açılamamasına tepki gösteren köy sakinleri, “Günümüzde 3-5 kişiye bir imam verenler, 40 kişiye 2 öğretmen bulup veremediler. Köyümüzdeki koca okul öğrenci yetersizliği yüzünden kapatılıyor.
Böyle iş nerede görüldü? Köyümüzdeki çocuklar okul açılmadığı için Taşımalı Eğitime tabii olacaklar. Bu da hem bizleri ve hem de çocuklarımızı mağdur edecek. Köyde koskoca okul kapalı tutulacak, çocuklarımız taşımalı sistemle başka yere taşınacak. Biz buna razı değiliz. Bunun yazı-kışı var. Kış şartları taşımalı eğitime ister-istemez sekte vuracak. O zaman çocuklarımız köyden başka yerlere gidip-gelemeyecek. Biz, çocuklarımızın köylerindeki okulda okumalarını ve taşımalı sistemle yollarda perişan olmamalarını istiyoruz. İlçe yöneticilerimizin ve Milli Eğitim yetkililerinin buna bir çözüm yolu bulmalarını bekliyor ve istiyoruz” diyerek, sitemde bulundular.
Öte yandan, ilçe merkezine 14-15 kilometre uzaklıkta bulunan Arslancık Köyü İlk/Ortaokulu’nun, öğrenci yetersizliği nedeniyle açılamaması, köyde hayret ve üzüntüyle karşılanırken; köylerdeki okulların çeşitli bahanelerle tek tek kapatılması ise eğitimdeki başı boşluğu gündeme getiriyor. İşsizlik ve göç nedeniyle gittikçe boşalan köylerimizin yürekler acısı hali hiç de hoş karşılanmıyor! Yetkililer bu soruna mutlaka bir çözüm bulmalı diyor ve Arslancık Köyü halkının haklı isyanına kulak verilmesini bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ