$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Üreticilere zirai don uyarısı

Üreticilere zirai don uyarısı
  • 20.03.2020
  • 29.050 kez okundu

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, fındık üreticilerini zirai dona karşı uyardı. Enstitüden yapılan açıklamada, özellikle iç kesimlerde zirai don riski bulunduğuna dikkat çekildi. Bitkileri dondan korumak için pek çok yöntem olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dumanlama ve ısıtma yöntemleri, koruyucu etkisi daha az olsa da ucuz ve kolay yöntemlerdir. BU sebeple bahçenin muhtelif yerlerinde ateş veya lastik yakarak ısıtma ve dumanlama sağlamak, fındığı dondan korumak için bir nebze de olsa etkili olacaktır.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, konuyla ilgili açıklamasında, bölgede 16 Mart akşamından itibaren kar yağışının etkili olduğunu belirterek, Meteorolojiden iç kesimler için zirai don uyarısı yapıldığını da hatırlattı ve şunları söyledi: “Fındık bahçeleri risk altında. Endişeli bekleyiş içerisindeyiz. Çiftçilerimizden bahçelerinde ateş yakarak dumanlama yapmalarını öneriyoruz. Böylelikle don riski en aza indirilebilir.” Başkan Şahin, Tarım Sigortası yaptıranların ürünlerini güvence altına aldıklarına da işaret ederek, olumsuz bir durumda mağduriyet yaşamayacaklarını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ