$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Tirebolu’da balık fiyatları düşmüyor!

Tirebolu’da balık fiyatları düşmüyor!
  • 18.09.2020
  • 27.346 kez okundu

1 Eylül’de av yasağının kalkmasıyla birlikte denize açılan balıkçıların bol miktarda tutmuş olduğu deniz ürünleri tezgahlara inerken; bir çok yerde olduğu gibi, Tirebolu’da da fiyatların yüksek olması, tüketici konumundaki vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Av sezonunun açılmasını dört gözle bekleyen vatandaşlar, uzun süredir hasret kaldıkları balıkları alıp yiyebilmek için, fiyatların düşmesini bekliyorlar. Tezgahlarda bulunan balıkların yüksek fiyattan satılmasından dert yanan vatandaşlar, “Balık memleketinde ağız tadıyla ne zaman balık yiyeceğiz? Fiyatlar böyle hep yüksek mi olacak? Tezgahlar için hiçbir denetim yok! İsteyen istediği fiyattan balığı satıyor. Fiyatlar bir hayli yüksek olduğu için çoluk-çocuğumuza ağız tadıyla balık yediremiyoruz. Fiyatlar yüksek olunca, istediğimiz gibi balık alıp evimize götüremiyoruz” şeklinde serzenişte bulunuyorlar.

Öte yandan, balık satıcıları da alış fiyatının yüksek olmasından yakınarak, fiyatları bir türlü aşağı çekemediklerini ifade ederek, “Eğer balıkçılar daha çok avlanma yaparlarsa, fiyatlar bir nebze olsun düşer. Biz de o zaman vatandaşlara daha uygun fiyattan satarız” diyorlar. Tirebolu’daki tezgahlarda bugünlerde 300-350 gram palamutun tanesi 10 TL’den satılırken; mezgit ve istavritin kilosu 25, çinekopun kilosu 30 ve barbun (tekir) balığının kilosu da 35 TL’den işlem görüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ