$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

FINDIK FİYATLARI UÇUŞTA!

FINDIK FİYATLARI UÇUŞTA!
  • 09.10.2020
  • 23.727 kez okundu

Karadeniz Bölgesi halkının can suyu olarak bilinen ve literatürde yeşil altın olarak değerlendirilen fındıkta son günlerde önemli fiyat artışları yaşanırken; bu durum elinde ürün bulunan üreticileri oldukça memnun ediyor.

Serbest piyasada artışını sürdüren fındık fiyatları içinde bulunduğumuz haftaya 24 lira ile başlarken; hafta içindeki fiyatlar 25 lirayı da buldu. Serbest piyasada 25 liradan alıcı bulan fındık, Fiskobirlik’te 27 liraya kadar yükseldi. Bu yıl piyasada önemli bir denge unsuru olan Fiskobirlik’in, randımana göre fındığa verdiği kademeli fiyat, serbest piyasada fiyatların artmasına neden olurken; kurum tarafından günlük olarak yayınlanan bülten, üreticilerin büyük ölçüde FKB’ye yönelmelerini sağlıyor. 30 Eylül’de yayınladığı bültende yüzde 50 randımanlı Giresun kalite fındığı 25 liradan alan Fiskobirlik, yüzde 56 randımanlı aynı kalite fındığa 28 lira verdiğini duyurdu. Fiskobirlik üyelerine uygulanan bu tarifenin ortak dışı üreticilere de uygulanması istenirken; kurum ürün bedellerini de peşin olarak ödüyor.

Öte yandan, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bu yıl serbest piyasada 21 liradan açılan fındık borsasının bugünlerde 25 liraya kadar yükseldiğini belirterek, “Fındıkta kontrol artık üreticinin elindedir. Bundan sonra artık fiyatı üretici kendisi belirleyecektir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ