$ DOLAR → Alış: 18,61 / Satış: 18,68
€ EURO → Alış: 19,65 / Satış: 19,73

Uzunalioğlu, “Fındık en az 75 lira olmalı”

Uzunalioğlu, “Fındık en az 75 lira olmalı”
  • 21.07.2022
  • Uzunalioğlu, “Fındık en az 75 lira olmalı” için yorumlar kapalı
  • 55 kez okundu

CHP İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu çarpıcı bir açıklama yaparak, “Fındığa istediğimiz fiyat en az 75 TL’dir ve bu bizim kırmızı çizgimizdir” dedi.

Fındık hasadının başlamasına günler kala CHP İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu’ndan çarpıcı bir çağrı geldi. Yaptığı açıklamada geçmiş yıllara dair rakamlara yer veren ve iddiasını somut rakamlara dayandıran Uzunalioğlu fındık için net konuştu; “2010, 2014, 2015, 2016 yıllarında: 5 dolar; 2005 yılında: 6 dolar fiyatından satılan kabuklu fındığımıza bu yıl istediğimiz kilo fiyatı en az 4 dolardır yani artan maliyetler ve döviz kurunu da göz önüne bulundurduğumuzda 75 TL’dir. 75 TL kırmızı çizgimizdir ve bu rakamın altında açıklanacak bir fiyat bizim için kabul edilemez olacaktır. Fındık, Doğu Karadeniz’in ve ilimizin en önemli geçim kaynağıdır. Maliyetleri hesap ettiğimizde 75 TL’nin altında ki bir fiyat üreticimiz için zarar demektir. Geçtiğimiz yıllarda 5-6 dolar civarında seyreden fiyatlara göre bir fiyat ayarlaması yapılsa fındığın fiyatının aslında 100 TL olması gerekmektedir. Ama bizler fiyat hususunun tek taraflı olarak değerlendirilemeyeceğini biliyoruz ve arz talep dengesi açısından, üretici-alıcı dengesi de göz önüne alındığında 75 TL’nin taban bir fiyat olduğunu iddia ediyoruz. 75 TL’nin altındaki rakamlar üreticimizi mutsuz edecektir.

Bu durumda üreticimiz, yüksek enflasyonist ortamda zaten zorlaşan hayat şartlarında daha da zorlanacaktır. Bahçelerin temizlenmeye, fındık toplama yevmiyelerinin belirlenmeye başladığı ve hasada sadece birkaç gün kaldığı bugünlerde fındık fiyatının TMO tarafından acilen en az 75 TL olarak açıklanmasını talep ediyoruz” dedi.

The post Uzunalioğlu, “Fındık en az 75 lira olmalı” appeared first on Giresun Haberci.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ