$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Alüminyum nasıl delinir?

Alüminyum nasıl delinir?
  • 27.02.2023
  • 36 kez okundu

Matkap ucu ile alüminyum delme

Bazı basit kurallara uyarsanız, Alüminyum delmek herhangi bir soruna neden olmamalıdır.

Alüminyum, 660 derece C gibi düşük bir erime noktasına sahip yumuşak bir metaldir. Bir bakış açısı vermek gerekirse Paslanmaz Çelik, 1510 derece C’lik bir erime noktasına sahiptir.

Düşük erime noktası nedeniyle, delme sırasında oluşan ısıyı mümkün olduğu kadar azaltmak çok önemlidir. Aksi takdirde eriyen alüminyum matkap ucuna yapışacaktır.

En İyi 5 İpucu

  1. Uygun bir matkap ucu seçin.

Alüminyum yumuşak bir metaldir ve bu nedenle standart bir HSS matkap ucu onu delebilir. Bununla birlikte, alüminyumun düşük erime noktası nedeniyle, bir kobalt matkap ucu kullanmak daha iyi bir seçim olacaktır. Kobalt matkap ucu, ısıyı daha hızlı dağıtacak ve sonuç olarak ısı birikimini azaltmaya yardımcı olacaktır.

  1. Doğru delme hızını seçin.

Yüksek hızda delme, ısı oluşumunu teşvik edeceğinden, delme hızını izlemek ve daha yavaş delmek önemlidir. Alüminyum için tavsiye edilen delme hızı 200 ile 300 rpm arasında değişmektedir.

  1. Azaltılmış basınç

Aşırı basınç uygulamak, ısı oluşumunu artırmanın başka bir yoludur ve bu nedenle kaçınılmalıdır.

  1. Yağlama

Yağlama, sıcaklığı düşük tutmak için hayati önem taşır. İyi bir delme yağı, matkap ucu ile metal arasındaki sürtünmeyi azaltacak ve bu da ısı oluşumunu en aza indirecektir.

  1. Güvenlik

Herhangi bir malzemeyi delerken güvenlik her zaman birincil düşünce olmalıdır. Daima göz koruması kullanın. Ve mümkünse delmekte olduğunuz metali sıkıştırın.

Sg Makina olarak otomatik alüminyum kesme ve delme makinası imal etmekteyiz. Daha fazla bilgi için tarafımıza ulaşınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ